Gaspard Koenig francia filozófus a Le Figaro hasábjain amiatt aggódik, hogy a Franciaországban bevezetett különleges jogrend egyes elemei a járványveszély elmúltával is megmaradhatnak.
2020. április 06. 18:41
4 p
0
0
14
Mentés
Az egyébként liberális beállítottságú, korábban Christine Lagarde beszédírójaként dolgozó Gaspard Koenig szerint a Franciaországban bevezetett különleges jogrendi intézkedések veszélyeztetik a francia demokratikus berendezkedés és jogállam működését. Koenig nem vitatja, hogy az intézkedésekre, vagy azok egy részére a járvány elleni védekezés miatt valóban szükség van, ugyanakkor szerinte a jelenlegi intézkedések miatt a polgárok nem tudják számon kérni a döntéshozókat, azaz a politikai elszámoltathatóság csorbul Franciaországban.
A filozófus kifejti: a kormány az egészségügyi szükségállapothoz kötődő döntéseivel gyakorlatilag „börtönbe” zárta a lakosságot. De ennél sokkal súlyosabb az, hogy a rendeleti kormányzás bevezetésével de facto felfüggesztette a parlament működését. Félredobták az alkotmányt, és ehhez ráadásul az alkotmánybírósági jogköröket betöltő Alkotmánytanács is asszisztált.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy tart-e attól, hogy a szükségállapot intézkedései tartósan fennmaradnak, Koenig úgy fogalmaz: pontosan ez történt a terrorizmus elleni szükségállapot bevezetése után. Szerinte a 2015. évi rendkívüli intézkedéseket utóbb egész egyszerűen átemelték a normál jogrendbe.
A filozófus sajnálkozását fejezi ki annak kapcsán is, hogy a jelen helyzetben sok francia polgár csodálattal tekint a kínai rezsim hatékonynak tartott működésére. A valóságban a rendszer A filozófus sajnálkozását fejezi ki annak okán, hogy a jelen helyzetben sok francia polgár csodálattal tekint a kínai rezsim hatékonynak tartott működésére. Szerinte ugyanakkor a kínai rendszer átláthatóságának hiánya és autoriter volta nagyban hozzájárult a világjárvány megjelenéséhez.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Csapás a múltból: egy több mint hatvanéves jogszabály alapján akár magyar nyugdíjat is kaphatnak azok az ukránok, akik átköltöznek hazánkba. Eddig nem sokan éltek a lehetőséggel, de egy uniós csatlakozás drasztikusan felgyorsíthatná a folyamatokat és duzzaszthatná az igénylők számát. Kiszámoltuk, mivel járna ez a lehetőség. Az eredmény sokkoló.
„Nem volt és ma sincs szükségem közbenjárókra, amikor Ukrajnába kell utaznom egyeztetni” – hangsúlyozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára.
A magyar társadalomnak joga van megismerni, hogy külföldi kormányok és szervezetek mire adnak milliárdokat hazai sajtótermékeknek és nyomásgyakorlóknak.
Mit fosik ez?
Itt van a magyar nép, simán odadobja a szabadságát - miért is?
Ja, hogy korlátlan hatalmat biztosíthasson egy szűk klikknek. Meg, hogy az adóforintocskájából felvagyonosítsa a vezetőjét.
(Mennyi hülyeséget hordanak itt egyébként össze...
Hajrá Felcsutország!
Hajrá felcsutok!)